loader image

Co je potřeba klimatizovat?

Jak si vybrat správné zařízení?

Výběr klimatizace záleží na vice technických aspektech a parametrech, ale také záleží na Vás – jaké zařízení potřebujete, co vše má splňovat jak z hlediska komfortu, výbavy, obsluhy, atd.

V současné době pracujeme na vytvoření vazby mezi vypočteným výkonem klimatizačního zařízení v předchozím kroku a automatickým doporučením vhodného zařízení. Doposud však není dokončen a proto vám přinášíme doporučení zatím v přehledné textové podobě.

Základní otázka zní:
Jaké prostory potřebujete klimatizovat?

 

Byt, rodinný dům

Pokud plánujete klimatizovat byt, rodinný dům nebo kancelář a to, jak třeba jen jednu samostatnou místnost, tak i několik místností současně jedním společným klimatizačním systémem.

…prostě tam, kde potřebujete klimatizovat komfortní klimatizací s nenáročnou montáží a jednoduchým ovládáním, která vám vytvoří příjemné a pohodlné prostředí.

Kanceláře, technické prostory

Pokud plánujete klimatizaci serverové místnosti, velkoprostorové kanceláře s více lidmi, PC nebo IT technologií.

Vhodné i pro místnosti, které vyžaduje speciální umístění a provedení vnitřní jednotky (podstropní, neopláštěné jednotky v interiérovém krytu, mezistropní jednotka s delšími VZT rozvody apod.) a nebo trasa k venkovní jednotce je velmi náročná ať již do délky rozvodů nebo dle převýšení.

Rozsáhlé objekty

Pokud plánujete klimatizovat část administrativního objektu (např. patro) nebo celý objekt. Nebo pokud potřebujete klimatizovat rozsáhlý byt, RD nebo jednu nebo více velkoprostorových kanceláří …

…prostě tam, kde není tak jednoduché umístění venkovní jednotky (dlouhé rozvody např. více než 50 metrů, umístění na střeše, u paty nebo na fasádě rozlehlého objektu,…)

Byt, rodinný dům

Základní možnosti vyplývají z počtu a charakteru místností, které potřebujete klimatizovat:

  • klimatizovat samostatnou místnost (zařízení Split pro obývák, ložnici, kancelář ředitele, …)
  • klimatizovat více místností (zařízení Muti-Split např. obývák, ložnici, dětský pokoj nebo dvě kanceláře)

Speciální variantou může být požadavek klimatizovat více místností, ale instalovat samostatná zařízení. Nevýhodou je nutnost umístit více venkovních jednotek na fasádě nebo balkoně objektu. Výhodou je zcela nezávislý provoz zařízení (například serverová místnost a kancelář). Tato variante se stává nezbytnou právě při rozdílném charakteru místností, kdy v jedné potřebujete celoročně chladit (IT) a v druhé chladit nebo topit dle potřeby (kancelář).

Samostatná místnost

Chcete klimatizovat jen jednu místnost v objektu, bytě, rodinném domku nebo kanceláři a venkovní jednotku bude možno umístit v dosahu do přibližně 20ti metrů od klimatizovaného místa…
…a zároveň se zamýšlíte nad čištěním vzduchu v prostoru.

Více místností

Pokud plánujete klimatizovat více místností v jednom objektu (celý nebo část bytu nebo RD, kanceláře celého oddělení, kanceláře jednoho nájemce, …). Podmínkou je možnost umístění venkovní jednotky ve vzdálenosti cca do 20ti metrů od každé místnosti (na balkoně, na střeše, na terase, na fasádě objektu…)
…prostě tam, kde potřebujete klimatizovat více místností, ale nechcete objekt “ověsit” venkovníma jednotkama.

Kanceláře, technické prostory

Klimatizace kancelářských a technických místností (servery, kanceláře, obchodní a komerční prostory apod.) vyžadují obvykle zařízení upravené nejen pro nepřetržitý, ale i celoroční provoz chlazení (tedy i při teplotách pod -15°C).

Samostatné místnosti

Pokud chcete klimatizovat samostatně jen jednu místnost v objektu, nebo souboru kanceláři a venkovní jednotku bude možno umístit v dosahu do přibližně 20ti metrů od klimatizovaného místa…

Příklady: zasedací místnost, ředitelna, recepce, …

Více místností

Tam, kde plánujete klimatizovat více místností, kde je možnost snadno umístit venkovní jednotku (cca do 20ti metrů, na balkoně, na střeše, na terase, na fasádě objektu…). Příklady: kancelář ředitele a sekretariátu, obchodního oddělení, prostory pro jednoho nájemce,…

Technické prostory

Tam kde potřebujete klimatizovat technické a technologické prostory nebo velké open-space prostory. V místnostech, kde je nezbytný nepřetržitý provoz výkonnými jednotkami.

Příklady: serverové místnosti, velké open-space prostory, technické místnosti,…